14denní vrácení zboží
Balíme ECO

Typy kůží a jejich vlastnosti

Kůže z hovězího dobytka je velmi odolný materiál, který se osvědčuje v náročných podmínkách. Je ideální pro velké, masivní boty, ale také pro tenisky nebo plátěnky. Tento typ produktu je vyroben z kůže dospělé krávy a má oproti telecí kůži hrubší vzhled kvůli její tlustší povaze. Má tendenci být velmi tuhá, ale stává se pružnější po zahřátí uživatelem.

DRUHY HOVĚZÍCH KŮŽÍ POUŽÍVANÝCH V PRODUKCI BOT NAGABA

Crazy - masitá, silná kůže. Povrchová úprava olejem (pomocí vosku nebo tuku). Velmi odolná kůže, proto se často používá pro výrobu treckingové obuvi, traperek, masivních bot. Kůže má charakteristické tmavé, mastné skvrny, na některých místech přechází do základní barvy a na jiných zůstává tmavá. Často má kůže oděrky, otěry a zabarvení, které jsou známkou její jedinečnosti.

Rustic - šlechtěná kůže s hladkým povrchem. Charakteristický vzor hrášku, který se může při zpracování ztrácet. Pružná, masitá a kompaktní kůže. Ideální pro výrobu casual obuvi, plátěnek, botek nebo kozaček. Barvy jsou jednotné po celé ploše kůže, mohou se mírně ztmavovat při tepelné úpravě. Obuv z této kůže je snadno udržovatelná. Při natírání se barvy mohou ztmavovat.

Barka - varianta kůže typu crazy. Masitá, silná kůže. Povrchová úprava natíráním (pomocí vosku nebo tuku). Navíc povrch potlačen vzorem jemného hrášku. Nejčastěji používaná pro výrobu treckingové obuvi. Viditelné tmavé skvrny a zabarvení.

Bosman - silná kůže, hladká, málo pružná, tvrdá. Bez vzoru. Jednotné barvy. Nezmění se při tepelné úpravě. Často používaná pro výrobu masivních bot, glánů. Pro zvýšení pružnosti jednotlivých částí je třeba je pravidelně ošetřovat natíráním.

Kabir - hladká kůže, málo pružná, tvrdá. Podobná ve své struktuře kůži typu bosman. Dvoubarevná. Pod černou vrchní vrstvou se nachází základní barva. Efekt se dosahuje mechanickým oděrkem černé vrstvy. Obuv z kůže typu kabir mění během nošení barvu na intenzivnější.

Velur - hrubá přírodní kůže. Většinou se welur považuje za variantu semiše s charakteristickými, hustými a silnými vlákny. Své vláknitou texturu získává odpovídajícím zpracováním. Je vyroben ze spodní části kůže (tzv. mizdry), která je oschlifována. Tímto způsobem získáváme charakteristický samet, na kterém - jako u všech hrubých kůží - po přejetí prstem vidíme tmavší stopu. Barvy jsou jednotné. Obzvláště intenzivní barvy mohou barvit. Aby se tomu předešlo, je třeba pravidelně impregnovat obuv přípravky na upevňování barvy.

Velur je jemný a měkký materiál na dotek. Jeho povrch je matný, velmi dobře absorbuje vlhkost, která se při kontaktu ztmavuje. Proto se doporučuje pravidelná impregnace voděodolnými přípravky.

Samuel - neboli nubuk patří mezi tzv. hrubé kůže. Vzniká zpracováním vnitřní strany kůže - na rozdíl od kůže, kde se pracuje na jejím vnějším povrchu. Vzniká charakteristický samet. Ale je kratší než weluř, a proto je měkčí na dotek. Šlechtěná a jemná kůže. Vyžaduje pečlivou péči. Boty z kůže typu samuel mají matný povrch a syté barvy.

Mrak - hladká kůže. Vzhledem připomíná kůži typu rustic s efektem malého hrášku. Navíc má efekt ztmavení barvy ve stejné tónině ve formě jemného mraku. Obuv z této kůže je snadno udržovatelná. Při natírání se barvy mohou ztmavovat.

Parma - hladká kůže, bez vzoru. Jemně stínovaná v rámci stejné tóniny. Měkká a pružná. Díky svým vlastnostem je ideální pro výrobu tenisek.

Follonica - hladká kůže, jemná. S károvaným vzorem. Lico lehce lakované, lesklé. Boty vyrobené z této kůže mají elegantní vzhled.

Campari - nubuková kůže, lehce zpevněná. S vzorem drobného hrášku. Barvy jednotné, nezmění se při zpracování. Kůže je velmi univerzální, používá se téměř pro každý typ obuvi.

Blue - hladká kůže s jemně matným povrchem. Měkká, masitá, velmi plastická. Zároveň velmi odolná. Ideální pro výrobu botek, kozaček. Boty vyrobené z této kůže mají elegantní vzhled.

Slon - semišová kůže s typickými vlastnostmi hrubých kůží. Lico navíc zdobeno vzorem připomínajícím sloní kůži. Při technologickém zpracování je zachován. Kůže je jemná, i když vzhledem ke své struktuře vypadá masivně.